FAQ

Kiedy jest najlepszy czas na to, aby zgłosić się do psychologa?
Jeśli problem, z którym się borykasz ewidentnie Cię przerasta, nie wiesz z której strony go ugryźć albo wyczerpałeś inne możliwości wsparcia, to prawdopodobnie jest to ten moment kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Czasami bywa tak, że ludzie nie szukają wsparcia na zewnątrz licząc, że poradzą sobie sami. Dość często jednak próby samodzielnego rozwiązania problemu trwają latami, a w międzyczasie sytuacja coraz bardziej się komplikuje. Dlatego warto zgłosić się już wtedy, kiedy pierwszy raz pomyśli się o skorzystaniu z pomocy psychologa.

Jak wygląda pierwsze spotkanie z psychologiem?
Jest to po prostu rozmowa. Psycholog może dopytać o szczegóły problemu, ale to pacjent decyduje o czym chce mówić, a o czym nie. Pod koniec spotkania psycholog może zaproponować dalszą formę pomocy.

Jak długo trwa psychoterapia?
Psychoterapia może trwać od kilku spotkań do kilku lat. Wszystko zależy od tego, z czym dana osoba się boryka. Jeśli efektem psychoterapii ma być poważna zmiana w funkcjonowaniu osobowości, to trzeba zakładać, że będzie to terapia długoterminowa. Jeśli jednak chodzi o problem, który dotyczy spraw bieżących, to możliwe jest rozwiązanie problemu poprzez psychoterapię krótkoterminową.

Czy to co powiem podczas konsultacji/psychoterapii pozostanie tajemnicą?
Psychologowi nie wolno ujawnić żadnych treści, które słyszał od swoich pacjentów. Wykwalifikowany specjalista na pewno nie opowie nikomu (nawet bliskiej rodzinie) żadnych szczegółów dotyczących jego pacjentów. Kiedy jednak psycholog usłyszy od pacjenta, że ten chce zrobić krzywdę sobie lub komuś, to ma obowiązek powiadomić o tym odpowiednie służby.